Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL W NOWYCH WROŃSKACH 2017
Poganinka, Emanolla, Pontia

Czwarta już edycja pokazu Al Khalediah European Arabian Horse Festival w Nowych Wrońskach odbyła się w dniach 18 – 20 sierpnia. Pokaz od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem. Podobnie również było w tym roku – na ringu pojawiło się 91 koni. Pokaz swoją popularność zawdzięcza bez wątpienia organizatorom, którzy „stają na głowie” aby zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych. Jak co roku, tak i w tym pojawiła się pewna nowość. Zmiana dotyczyła przyznawanych nagród. Samochody, które w poprzednich latach otrzymywali zwycięzcy czempionatów zamieniono na gotówkę. I tak złoci medaliści otrzymali po 30 tys. zł, srebrni po 20 tys. zł i brązowi po 10 tys. zł. Konie z pierwszych piątek w klasach otrzymywały po 4 tys. zł. Taki system nagród zmniejszył różnicę między medalistami, która była dość widoczna podczas poprzednich pokazów. Całkowita pula nagród wraz z niedzielną gonitwą wynosiła 683.500 zł.  Przez trzy poprzednie edycje festiwalu przyzwyczailiśmy się do wspaniałej pogody, która na czas pokazu nie opuszczała Nowych Wrońsk. W tym roku pogoda okazała się nieco bardziej kapryśna. Piątkowe pokazy przebiegały jeszcze przy sprzyjającej aurze. Natomiast w sobotę był prawdziwy wyścig z deszczem – zmieniono nawet nieco plan pokazu, tak aby zdążyć przed ulewą, jednak ta i tak okazała się szybsza.  

Największy powód do świętowania miała Stadnina Koni z Michałowa, ponieważ jej wychowankowie zdobyli dwa złote medale, po jednym srebrnym i brązowym oraz tytuł Najlepszego Konia Pokazu i to jednogłośnie. Cztery złote medale, pięć srebrnych i pięć brązowych  powędrowały do koni hodowców prywatnych z Polski i z zagranicy.

Złotym sponsorem, już po raz czwarty, czyli od początku historii Festiwalu był nasz Instytut – Arabian Horse Culture International Institut AHCII.  Instytut był również sponsorem klasy klaczy 7 – letnich i starszych. Do grona srebrnych sponsorów należeli nasi Partnerzy: Huta Julia, kancelaria DKK Dziedzic, Kowalski, Kornasiewicz i Partnerzy oraz meble Rad – Pol.


Persia Touch SW 

Nie ma na co czekać – pierwsza „20” przyznana

Piątkowy pokaz w sprzyjającej aurze rozpoczęły klaczki roczne, które rywalizowały w dwóch grupach, a każda licząca po 7 uczestniczek. W grupie A zwyciężyła tegoroczna rewelacja z Białki klaczka Persia Touch SW (EKS Alihandro – Princess Touch SW/Yllen El Jamaal) hod./wł . Nina Suskievicova - Suweco Stud. Persia zdobyła 90,50 pkt. Na drugim miejscu z notą 90,38 pojawiła się wychowanka stadniny Chrcynno Pałac, klacz Gaja Eunika (Kanz Albidayer – Gaja Selene/Emigrant). W klasie B klaczek rocznych najlepiej zaprezentowała się siwa, chwytająca za oko Kaliformia  (Kahil Al Shaqab – Karbona/Ekstern), hod./wł. Krzysztofa Falby, SK Wyszków. I to właśnie Kalifornia zgarnęła pierwszą „20”, którą sędziowie przyznali jej za ruch. Łączna suma punktów tej klaczki to 91,63 pkt. Na drugim miejscu ponownie znalazła się klaczka z Chrycynna, siwa Psyche Ofelia (Echo Adonis – Psyche Kreuza/Ekstern) z notą 91,50 pkt.


Persia Touch SW 

Wśród jedenastu klaczek 2 – letnich pojawiły się dwie naprawdę twarde sztuki, o których głośno jest na każdym pokazie. Mowa tu o michałowskiej Poganince  (El Omari – Pentra/Poganin) i jej stajennej koleżance Emanolli (Vitorio TO – Emandoria/Gazal Al Shaqab). Wobec Poganinki nie można być obojętnym więc i obojętni nie byli tego dnia również sędziowie, którzy przyznali jej cztery „20”: po dwie za ruch i typ. Łącznie klacz uzyskała 93,13 pkt. Wynik Emanolli to 92,00 pkt. Klacz nie zdobyła żadnej maksymalnej noty, ale uplasowała się tuż za Poganinką na drugim miejscu. Klasa klaczy 3 – letnich to ponowne zwycięstwo klaczy z Michałowa. Pontia (Equator – Polonica/Ekstern) rozbiła bank z „20” za ruch, a piątą dwudziestkę dorzuciła za typ. Jej nota 93,13 była w tej klasie nie do pobicia. Na drugim miejscu stanęła wspaniała, janowska Bambina (Kahil Al Shaqab – Bellisa/Poganin), która złapała po jednej „20” za typ i ruch, łącznie 92,13 pkt.  


Kalifornia

Kolejne na ringu pojawiły się ogierki roczne, które obserwowaliśmy w dwóch klasach po 7 i po 5 koni. W klasie A daleko w tyle zostawił swoich rywali ogierek  Aanan Lembarak (Hadidi Al Shaqab – AJ Sundos/Marwan Al Shaqab), hod./wł. Muhammed Mubarak Abdullah, który uzyskał 92,50 pkt. Na drugim miejscu z oceną 90,25 był ogierek z Białki, kasztanowaty Piękny Pan (Glorius Apal – Parilla/Enzo), który zdobył 90,25 pkt. W klasie B zwyciężył ogierek hodowli prywatnej – Pana Janusza Ryżkowskiego. Gniady Ames JR (Psytadel – Altara/Gazal Al Shaqab) świetnie zaprezentował się w ruchu, dzięki czemu zdobył trzy „20” w tej kategorii. Razem zebrał 92,13 pkt. Tuż za nim pojawił się ogierek niemieckiej hodowli - Muranas ADL (Muranas Jassehr – Muranas Aleezah/Psytadel) z notą 91,25 pkt.


Safwan Nayyar 

W klasie ogierów 2 – letnich zaprezentowało się 9 uczestników. Najlepszy okazał się ogier Safwan Nayyar (Fayyad Al Fayyad – Starlight/Sissi) hod. Nayyar Stud, wł. ABdulateef Ahmed Al Kandri. Sędziowie przyznali mu po jednej „20” za typ i ruch, co złożyło się na ocenę końcową 92,50 pkt.  Na drugim miejscu był złoty medalista z Białki, ogierek El Shaad (FA El Shawan – El Estrada/Justify), hod./wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków. Ogierek zdobył 92,00 pkt.  Rywalizacja ogierów 3 – letnich odbyła się tylko między czterema zawodnikami. Zwycięsko z tej walki wyszedł Petrarca  (Kahil Al Shaqab – Poezja/Enzo) hod./wł. PPH Parys  z notą 91,50 pkt.  Drugi był janowski Paris ( Kahil Al Shaqab - Palmeta/Ecaho) z oceną 91,38 pkt.


Adyga

Ostatnia rozegrana tego dnia klasa należała do pań. W klasie klaczy 4 – 6 letnich zaprezentowało się 9 uczestniczek. Pierwsze miejsce powędrowało oczywiście do michałowskiej Pustyni Kahlia (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa/Ekstern), która uzyskała dwie „20” za typ i łącznie 93,00 pkt. Na drugim miejscu z notą 92,88 pkt była Adyga (Kahil Al Shaqab – Amiga/Piaff), wł. Halsdon Arabians, hod. SK Janów Podlaski. Adyga „przefrunęła” przez ring, chwytając trzy „20” za ruch i jedną za typ. Na trzecim miejscu z jedną „20” za typ i ruch była białecka Perfinka (Esparto – Perfirka/Gazal Al Shaqab). Ocena końcowa tej klaczy to 92,00 pkt.

Pustynia Kahila, Poganinka, Emanolla, Pontia i reszta świata

To właśnie w sobotę ring zamienił się we wspaniały teatr z najlepszymi aktorami. Najlepszymi bo spektakl odegrały klacze i ogiery starsze, a w finał sztuki należał już przecież do czempionów. Początek pokazu odbywał się jeszcze przy słonecznej pogodzie, jednak prognozy nie wyglądały optymistycznie. Był to powód do niepokoju, ponieważ w ostatnim czasie przez Polskę przeszły potężne i niszczące nawałnice. Dlatego też pokaz był nieco przyspieszony, jednak mimo to nie uchroniliśmy się przed deszczem. Jako pierwsze widowisko otworzyły klacze 7 – letnie i starsze. Ile by nie było pokazów i nieważne w jakim miejscu to właśnie na tę klasę czeka się najbardziej. Piękno i elegancja w żywej postaci zachwyca niezmiennie. Tym bardziej cieszy fakt, że sponsorem właśnie tej klasy był nasz Instytut – Arabian Horse Culture International Institute AHCII. Nagrody w postaci czeków i pucharu ufundowanego przez naszego Partnera – Hutę Julia z Piechowic wręczał prezes zarządu Łukasz Łuniewski. W klasie klaczy najstarszych z przyjemnością mogliśmy obserwować dziesięć wspaniałych dam. W pierwszej trójce prym wiodły córki Eksterna!


Pustyna Kahila

Na pierwszym miejscu pojawiła się Cenoza od Celna po Alegro. Klacz wyhodowana została w Janowie natomiast należy do Halsdon Arabians Pani Shirley Watts. Cenoza uzyskała 93,13 pkt, a w tym po dwie „20” za głowę z szyją i ruch. Z taką samą notą, ale za to tylko z jedną „20” z typ i ruch, na drugim miejscu uplasowała się michałowskiej hodowli Ebora od Eberia po Ecaho, wł. Nina Suskievicova - Suweco Stud. Trzecie miejsce przypadło Bohemie od Bogini po Arbil, hod. SK Janów Podlaski, wł. PPH Parys. Sędziowie przyznali jej aż trzy „20” za ruch. Razem uzyskała 92,25 pkt. Czwarte miejsce przypadło tegorocznej wiceczempionce  Narodowego Pokazu w Janowie, klaczy Zagrobla (QR Marc - Zagrobla/Monogramm), która również uzyskała 92,25 pkt w tym jedną „20” za ruch. Na piątym miejscu pojawiła się michałowska Waranga (QR Marc – Wilga/Ekstern) i również z notą 92,25 pkt. O kolejności tych trzech klaczy zadecydowały oceny za ruch.


Emanolla


Poganinka

Następnie w klasie ogierów 4 – 6 – letnich zaprezentowało się 6 zawodników. Z wielkim przytupem klasę wygrał Psyche Keret (Khidar – Psyche Victoria/Ekstern) z Chrcynna, który pobił rekord w punktacji zgarniając trzy „20” za typ, dwie za ruch i jedną za typ, co łącznie dało wynik 93,38 pkt! Drugi był natomiast Calateon (Vitorio TO – Calatea/Ekstern) hod./wł. Marka Kondrasiuka, który zdobył 91,75 pkt. Wśród ogierów 7 – letnich i starszych zwycięsko ze stawki dziewięciu koni wyszedł ogier  LVA Maximus (Espano Estopa – Challon Salana/Carmargue), hod. Virginia R.  Brown, wł. Szejka Hamada Khaleda Al Sabah. Sędziowie ocenili ogiera na 91,88 pkt. Drugi był natomiast Eternal (FS Bengali – Ewitacja/Ganges) hodowli Pana Jana Głowackiego ze Stadniny Mała Wieś. Eternal otrzymał 91,75 pkt w tym jedną „20” za głowę z szyją.


Psyche Keret

Z tytułem czempionki klaczy rocznych Nowe Wrońska opuściła wspaniała Persia Touch SW. Przypomnijmy, że klaczka ta ze złotem opuszczała także Białkę. Srebrny medal odebrała Kalifornia, a brązowy Gaja Eunika. Czempionem ogierków rocznych okazał się  Aanan Lembarak, wiceczempionem Ames JR, a brązowym medalistą Muranas ADL. Czempionat Klaczek Młodszych rozgromiły reprezentantki Michałowa: Poganinka, Emanolla, Pontia sięgnęły kolejno po złoto, srebro i brąz. W czempionacie Ogierów Młodszych zwyciężył Safwan Al Nayyar. Miejsce na podium znalazło się także dla ogiera El Shaad (srebro) i Petrarca (brąz). W czempionacie Klaczy Starszych siły rozłożyły się następująco: Pustynia Kahila – złoto, Cenoza – srebro i Adyga – brąz. W czempionacie Ogierów Starszych zwyciężył Psyche Keret, tuż za nim pojawili się LVA Maximus i Eternal. Na tym nie koniec bo zawalczyć jeszcze można było o tytuł Najlepszego Konia Pokazu. Jednak nikt nie miał chyba żadnych wątpliwości – wątpliwości nie mieli na pewno sędziowie, który jednogłośnie okrzyknęli Pustynię Kahila Najlepszym Koniem Pokazu!


Jolanta Gębka

Galeria fotografii - Marta Baranowska


Pogrom


Pontia


Piękny Pan


Kalifornia


LVA Maximus


Pogrom


Paris


Aanan Lembarak

 kontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،