Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

MAŁE NIESPODZIANKI I DUŻE RADOŚCI – WIOSENNY MŁODZIEŻOWY POKAZ KONI ARABSKICH W BIAŁCE
Emanolla

Sezon pokazowy w Polsce można uznać za rozpoczęty! Młodzieżowy Pokaz w Białce już od wielu lat zwiastuje nadchodzące pokazy. Białka jest okazją do spotkań hodowców, rywalizacji, a także okazją  do wyciągania wniosków i sprawdzenia, czy wyhodowane konie wpiszą się w grono „top trendy”. To tu debiutują młode konie i to tu  rodzą się pierwsze gwiazdy, które później widzimy na czerwonym dywanie między innymi w Paryżu. Największym zwycięzcą tegorocznego pokazu jest stadnina koni w Michałowie oraz stadnina Suweco Stud. Właścicielka Nina Suskevicova z pewnością na długo zapamięta ten pokaz. Na 11 rozegranych klas aż 7 zwycięstw powędrowało do koni z Michałowa, po jednym tylko do koni z Janowa i Białki. Dwa zwycięstwa w klasie wywalczyły konie ze stadnin prywatnych. Niedzielne czempionaty przyniosły kolejny triumf michałowskich koni, a także zaskakujący obrót zdarzeń. Sędziowie w składzie: Marc Veray z Francji, Christine Jamar - Demeersseman z Belgii, Gideon Reisel z Holandii oraz Tomasz Tarczyński z Polski ocenili 112 koni. Noty powyżej 90,00 pkt przyznano aż 50 koniom. Najwyżej przyznaną notą było 94,17 pkt, a wywalczyła ją klacz hodowli państwowej.   

A jednak – podium podzielone!

Na pierwszy ogień, tradycyjnie już poszły ogierki roczne, które  rywalizowały w dwóch klasach po 10 i 12 zawodników. Michałowskie ogierki nie dały szans swoim przeciwnikom. I tak w klasie 1A na prowadzenie wysunął się syn epokowego już ogiera Ekstern, ogierek Edmund po Editha od Eden C. Sędziowie przyznali mu 92,33 pkt, a w finale wskazali go jako srebrnego medalistę. Drugi w klasie, a trzeci w finale (brązowy medal) był kasztanowaty, bardzo urodziwy ogierek Piękny Pan (Glorius Apal - Parilla/Enzo) hod./wł. SO Białka z notą 91,17 pkt. Przyszłego czempiona ogierków rocznych obserwowaliśmy w klasie 1B. Mowa tu o kolejnym wychowanku Michałowa, ogierku Emandenor (Emerald J - Emandilla/Om El Shahmaan). Kapitalny ruch ogierka nie pozostał bez echa w ocenach sędziów (2 x „20” oraz 19,5). Były to pierwsze „dwudziestki” tego dnia. Łącznie Emandenor zdobył 92,33 pkt, czyli tyle samo co Edmund. Wysokie oceny za ruch  uzyskał także ich stajenny kolega, ogierek Woronin (Vitorio TO - Wilda/Gazal Al Shaqab). Sędziowie przyznali mu w tej kategorii jedną „20” oraz 2 x 19,5 co złożyło się na łączną sumę 92,00 pkt i drugie miejsce w klasie. W finale ogierek zdobył tytuł „Top Five”.


Emandenor

W klasie ogierków 2 - letnich dał o sobie znać jako reproduktor, michałowski Equator. Zarówno w klasie 2A jak i w klasie 2B na pierwszych miejscach pojawili się jego synowie. Prywatnej hodowli ogier Equalion od Evolett po Ajman Moniscione  hod./wł. Katarzyny Dolińskiej -Witkowskiej z "Zalia Arabians” zagwarantował sobie pierwsze miejsce notą 91,33 pkt. Tuż za nim z taką samą notą pojawił się kolejny ogier ze stajni prywatnej, kasztanowaty Calatorio (Vitorio TO - Calatea/Ekstern) hod./wł. Marka Kondrasiuka. Calatorio zebrał jednak niższe noty za typ. Ta sama ilość punktów doprowadziła zapewne do pomyłki podczas dekoracji zwycięzców klasy. Equalion udekorowany został jako drugi w klasie natomiast Calatorio jako pierwszy. Niestety wynik został sprostowany już poza ringiem. Dekoracje koni to wyjątkowe chwile dla hodowców więc najlepiej jakby takie pomyłki w ogóle nie miały miejsca. Jednak jak pamiętamy zdarzają się nawet na największych pokazach.


Equalion

Kolejny potomek Equatora tym razem michałowski ogier Dastan po Dama Pik od Enzo triumfował w klasie 2B ogierków 2 – letnich. Uzyskał takie same noty za typ i ruch (2 x 19,5 oraz 19) co złożyło się na niezły wynik 92,50 pkt. Na drugim miejscu w klasie również z niezłym wynikiem (92,17 pkt) uplasował się złocisto kasztanowaty El Shaad (FA El Shawan - El Estrada/Justify) hod./wł. Józefa Pietrzaka. W finale fortuna sprzyjała właśnie ogierkowi El Shaad, który z przytupem zgarnął złoty medal. Tym samym wspaniałe chwile zagwarantował zarówno swoim hodowcom jak i trenerom: Pawłowi Kozikowskiemu oraz Joannie Wojteckiej. Dastan musiał zadowolić się brązowym medalem. Pomiędzy te dwa konie „wskoczył” po srebrny medal janowski Paris (Kahil Al Shaqab - Palmeta/Ecaho), który  w swojej klasie ogierów 3 – letnich był pierwszy (91,83 pkt). Zostawił w tyle innego „kahila”, ogiera Petrarca (Kahil Al Shaqab - Poezja/Enzo) hod./wł. PPH Parys sp.z.o.o. (91,50 pkt) oraz białeckiego Miliana (Lawrence El Gazal - Mila/Ararat) (91,17 pkt).


El Shaad


Dastan

Wschodząca gwiazda areny międzynarodowej?

Rywalizacji klaczy, czy to tych młodszych, czy z pewnością klaczy starszych, towarzyszą zawsze duże emocje. Mocno
obsadzona klasa klaczek rocznych liczyła łącznie 37 zawodniczek, które rywalizowały w trzech grupach. W grupie A świetnie zaprezentowana przez Pawła Kozikowskiego klaczka Markiza of Justice (WH Justice - Markiza of Marwan/Marwan Al Shaqab) dała powód do dumy swoim właścicielom i hodowcom (Małgorzata i Józef Pietrzakowie), ponieważ z notą 91,33 pkt wygrała klasę. Tuż za nią pojawiła się kolejna klaczka hodowli prywatnej, gniada Eta Carinae (Medalion - Edicion Corta/Esparto) hod. Lilia Markowska-Ataman, wł. Dawid Borowiec. Klaczka hipnotyzowała piękną głową z dużym okiem. Uwiodła nawet sędziów, którzy przyznali jej za głowę z szyją oraz za typ po dwie „20”! co złożyło się na ocenę 91,17 pkt. W finale jednak obu klaczkom nie udało się sięgnąć po najwyższe laury i musiały zadowolić się „jedynie” tytułem „Top Five”.


Persia Touch SW 

Ciekawa walka rozegrała się natomiast w klasie B. Na ringu stanęły dwie mocne zawodniczki: michałowska Emdrona (Medalion - Elgora/Poganin) oraz pochodząca ze stadniny Suweco Stud - Nina Suskevicova, klaczka Persia Touch SW (EKS Alihandro - Princess Touch W/Yllan El Jamaal). Sędziowie wyżej ocenili wychowankę Michałowa przyznając jej 92,67 pkt co zapewniło jej pierwsze miejsce w klasie. Finezyjna Persia z notą 92,17 pkt znalazła się na drugiej pozycji. Uzyskała natomiast wysokie noty za typ (3 x 19,5) oraz za głowę i szyję (jedną „20” oraz 2x19,5). W finale wydarzyć się mogło wszystko i tak też się stało! Świetnie poprowadzona przez Pawła Kozikowskiego Persia dobiegła po samo złoto! Ileż radości dając tym samym swojej hodowczyni i właścicielce oraz trenerom. Emdrona wywalczyła dla Michałowa srebrny medal, a jej stajenna koleżanka klacz Ebira (Empire - Ebra/Alert) medal brązowy oraz zwycięstwo w klasie 4C.

Dobra passa nie opuszcza Michałowa

Wysoki poziom prezentowały klacze z kolejnych klas. Zarówno w klasach klaczy 2 – letnich jak i 3 – letnich stawka koni była dość mocna. W klasie A klaczy 2 – letnich ponownie najwyższą punktację zgarnęła wychowanka Michałowa, córka ogiera Vitorio TO i Emandorii, klacz Emanolla. Wysokie oceny za typ oraz za ruch (po jednej „20” w każdej kategorii oraz 2x19,5) złożyły się na pokaźną sumę 94,00 pkt. Na drugim miejscu w klasie pojawiła się kolejna córka ogiera Vitorio TO, tym razem janowska Praga od Perla po Ganges z notą 92,17 pkt.


Emanolla

Całe show skradła jednak najpierw w klasie B klaczy 2 – letnich, a następnie w finale michałowska Poganinka (El Omari - Pentra/Poganin). Świetny ruch klaczy zdobył uznanie sędziów, którzy nie szczędzili „dwudziestek” i przyznali Poganince maksymalne noty w tej kategorii. Kolejne i to aż dwie „20” klacz zdobyła za typ. Nie mogło więc stać się inaczej i łączna ocena 94,17 pkt przyznana Poganince była najwyższą notą pokazu! I nie ma co ukrywać, że zasłużenie. Druga w klasie była córka Pogroma i Pianissimy, urocza Pamina, której sędziowie przyznali dwie „20” za głowę i szyję oraz 19,5 co dało łącznie dobry wynik 93,83 pkt. Wyniki finału potwierdziły przypuszczenia zapewne większości widzów. Złoty medal powędrował do Poganinki, srebrny medal do Emanolli, a brązowy do księżniczki Paminy.


Poganinka

Klaczom z klasy klaczy 3 – letnich: białeckiej Celicie (Lawrence El Gazal - Cella/Ekstern) oraz janowskiej Bambinie  (Kahil Al Shaqab - Bellisa/Poganin) nie udało się prześcignąć medalistek i opuściły Białkę się tytułami „Top Five”. Celita uzyskała wysokie oceny za typ (jedną „20” oraz 2 x 19,5), łącznie 93,17 pkt. Bambina z kolei miała wysokie noty za ruch i typ (po jednej „20” i 2 x 19,5) oraz za głowę z szyją (3x19,5). Końcowa ocena janowskiej wychowanki to 92,67 pkt. Dobra passa Michałowa trwała jednak dalej i najważniejszy tytuł  pokazu, tytuł „Best in Show” powędrował do Poganinki!

Ilość zdobytych tytułów w klasach oraz medali w finale wskazuje, że konie z Michałowa górują nad pozostałymi. Przed nami cały sezon pokazowy w Polsce, którego Białka była zapowiedzią. Czy zatem pałeczka lidera nadal pozostanie w rękach Michałowa? Czy może przejmą ją konie ze stadnin prywatnych? Białka wyłoniła wschodzące gwiazdy pora więc, aby obroniły się na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

Jolanta Gębka

Galeria fotografii - Marta Baranowska


Poganinka


Dastan


Emanolla


Praga


Paris


Petrarca


Woronin


Piękny Pan


Edmundkontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،