Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL - PO RAZ TRZECI!!
Aj Sawari

Stadnina Polska AKF już po raz trzeci była organizatorem Międzynarodowego Pokazu Klasy B. I po raz trzeci Nowe Wrońska przywitały nas: wspaniałą pogodą (organizatorzy musieli bardzo się postarać bo tegoroczne lato było bardzo kapryśne), fantastyczną muzyką, sprawną organizacją oraz najważniejsze – końmi arabskimi na najwyższym światowym poziomie. Gościom festiwalu zapewne na długo jeszcze pozostanie w pamięci świetny występ śnieżnobiałego, bajkowego wręcz AJA Angelo oraz nietuzinkowej, gniadej  AJ Sawari.

Nagrodami głównymi za zdobycie tytułu czempiona były różne modele samochodów marki Ford (B-Max, Kuga, Ranger). Wiceczempionom i brązowym medalistom przyznawano nagrody pieniężne ( 8 tys. zł i 6 tys. zł). Właściciel konia, który uzyskał tytuł „Best in show” otrzymał dodatkowo 15 tys. zł.  Nagrody pieniężne w wysokości 4 tys. zł tak jak w poprzednich latach przewidziane zostały także dla właścicieli koni, które zajęły w poszczególnych klasach miejsca I – V. Było o co walczyć więc na ringu bój stoczyło aż 106 koni!  


Aja Angelo

Tak jak w poprzednich dwóch latach również i w tym roku nasza Fundacja Arabian Horse Culture International Institute (AHCII)  była złotym sponsorem Festiwalu. Dodatkowo byliśmy także fundatorem nagród w klasie ogierków rocznych. Nagrody zwycięzcom w klasie wręczał Łukasz Łuniewski, Prezes Zarządu

Polskie konie pozostały nieco w cieniu zagranicznych rywali, ale trzeba przyznać, że poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko. Wśród polskich koni najwyższy tytuł zdobył wyhodowany przez Pana Jana Dobrzyńskiego ogier Fuerte (wł.  Sami Ben Saad).  Pozostałe tytuły i samochody powędrowały do Ajmanu (Ajman Stud), Niemiec (Gestüt Osterhof) i Egiptu (Al Baydaa Stud). Stadnina Ajman Stud zdecydowanie wyznaczała poziom i to reprezentantka właśnie tej stadniny dodatkowo zdobyła tytuł Best in Show!

Zaczynamy! – Piątek (19.08)

Jako pierwsze ścieżki na ringu przetarły klaczki roczne. W grupie A obserwowaliśmy 11 zawodniczek. Dwie z nich szczególnie wyróżniały się ze stawki. Mowa tu o przedstawicielce Ajman Stud, rudowłosej Aj Nurai  (AJ Mardan – Ysadora/Marwan Al Shaqab) oraz michałowskiej, świetnie się ruszającej Emanolli (Vitorio TO – Emandoria/Gazal Al Shaqab). Klaczki podzieliły między siebie pierwsze i drugie miejsce. Aj Nurai zdobyła łącznie 91,75 pkt. Emanolla wprawdzie nieco mniej bo 91,63 pkt, ale za to uzyskała wysokie noty za ruch: jedną „20” oraz 3 x 19,5. Na trzecim miejscu była gniada H Emalee H (Jaipur El Perseus - H Emandia H/El Nabila B) z notą 91,38 pkt.


Emanolla

Wysoka frekwencja dopisała także w klasie B, która liczyła 12 klaczek. Michałowska Poganinka (El Omari – Pentra/Poganin) potwierdziła, że wspaniały ruch jest wizytówką koni pochodzących z Michałowa. Sędziowie przyznali jej w tej kategorii aż trzy dwudziestki. Łącznie Poganinka zebrała 92,13 pkt, co zagwarantowało jej pierwszą pozycję w klasie. Tuż za nią na drugiej pozycji stanęła reprezentantka Zjednoczonych Emiratów Arabskich, klaczka Manaret Babel (AJ Barzan – Munirah Al Bidayer/Marajj) hod./wł. Babel Arabian Horse Stud z notą 91,50 pkt. Trzecie miejsce wywalczyła wychowanka S.K. Chrcynno – Pałac, klacz Gaja Europa (Kanz Albidayer - Gaja Selene/Emigrant) (91,13 pkt).

Aż 11 rywalek zostawiła za sobą w klasie klaczy 2 – letnich śliczna, siwa Malikat Al Moluk (Mameluk – Asalat Al Hala/Al Bilal). Klacz zgarnęła notę 92,25 pkt, na którą złożyła się „20” za typ i dwie „20” za głowę z szyją. Klacz reprezentowała Kuwejt. Na drugim miejscu znalazła się córka ogiera EKS Alihandro, wychowanka Falborek Arabians, klacz Wasalia (od Wasa), której sędziowie przyznali 91,88 pkt. Trzecia pozycja w tej klasie należała do michałowskiej El Larinery (Empire – El Emeera/ Ekstern) (91,50 pkt).


Wasalia

Pięknych chwil dostarczył nam w klasie klaczy 3 – letnich występ klaczy Aj Sawari (Marwan Al Shaqab - Siberia SA/Nuzyr HCF), która bez wątpienia była gwiazdą w tej klasie, a jak się później okazało i całego Festiwalu. Z pewnością nie można było pozostać obojętnym wobec klaczy, której śliczna główka przykuwała oko. Obojętni nie byli także sędziowie przyznając reprezentantce Ajman Stud trzy „20” za głowę z szyją oraz wysokie noty za typ (4x19,5), co dało łącznie 92,38 pkt i zagwarantowało zwycięstwo. Drugie miejsce przypadło klaczy Marina Tru (Trussardi – Melody/Psytadel) pp. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków. Klacz zebrała 91,63 pkt w tym, co należy podkreślić wysokie noty za ruch: 2 x 20 oraz 2 x 19,5. Tuż za nią na trzeciej pozycji była Paris J (Emerald J – Palabra/Enzo) hod./wł. Jadem Arabians (91,38 pkt).


Aj Sawari

Klacze na chwilę opuściły ring, aby zrobić miejsce dla ogierów. Zarówno klasa A jak i klasa B ogierków rocznych liczyła po sześciu wojowników. W klasie A niepokonany był gniady Cyclone OS (RFI Farid - Inspired Najla/Ajman Moniscione) hod.wł. Gestüt Osterhof, który notą 92,63 położył rywali na łopatki. Na drugim miejscu z notą sporo niższą bo 90,13 pkt znalazł się reprezentant Polski, ogierek Gaja Ramzes (Psyche Keret - Gaja Nike/Emigrant) hod. S.K. Chrcynno – Pałac, wł. p. Krzysztofa Poszepczyńskiego.

W klasie B zwycięstwo należało do ogierka Elidus (HK Krystall – Elidia/Pegasus) hod./wł. SO Białka. Ogierek zdobył wysokie noty za ruch: jedną „20” oraz 3 x 19,5. Zapewniło mu to przewagę nad ogierkiem El Shaad (FA EL Shawan - EL Estrada/Justify), który z taką samą łączną notą (91,25 pkt) znalazł się na drugiej pozycji.


Primerius Emer


El Shaad

Ponownie sześciu zawodników obserwowaliśmy w klasie ogierów 2 – letnich oraz jak się później okazało również w klasie ogierów 3 – letnich. Wśród ogierów 2 – letnich na czoło wysunął się Fuerte (Shanghai EA – Frymuszka/Ekstern) hod. p. Jana Dobrzyńskiego, wł. Sami Ben Saad. Fuerte zebrał od sędziów 91,75 pkt. Na drugim miejscu z notą 90,88 pkt znalazł się Primerius Emer (Emerald J – Poruta/Monogramm) hod./wł. Anna Damman & Katarzyna Dolinska-Witkowska (Zalia Arabians).

Klasa ogierów 3 – letnich przyniosła zwycięstwo ogierowi Shiraza de Lafon (Shanghai EA – Diacira/Khidar), który zdobył po jednej „20” za typ i głowę z szyją, łącznie 91,13 pkt. Drugi był wychowanek p. Marka Kondrasiuka, ogier Calateon  (Vitorio TO – Calatea/Ekstern) (90,75 pkt).


Marina Tru

Piątkowe zmagania na ringu zakończyły klacze 4 – 6 – letnie. Stawka klaczy w tej klasie była mocna i walka zapowiadała się ciekawie. Silna reprezentacja polskich klaczy musiała jednak ustąpić miejsca zawodniczce z Ajmanu, klaczy Inspired Najla (Ajman Moniscione – Natalia/Narym) hod. Gerhard i Andrea Schick (Inspired Stud) wł. Ajman Stud. Klacz uzyskała wysokie noty za typ (4 x 19,5) oraz takie same za głowę z szyją i ruch (po „20” i 3 x 19,5). Łącznie przyznano jej aż 93 pkt! Na drugim miejscu znalazła się wspaniała Wieża Mocy (QR Marc - Wieża Marzeń/Ekstern) Do michałowskiej wychowanki powędrował cały rząd 19,5 za typ i ruch składające się na końcową notę 92,38 pkt. Trzecią pozycję wywalczyła siwa Esima (Altis - Emanta/Pamir) hod. Falborek Arabians, wł. p. Krzysztofa Goździalskiego. Esima uzyskała ocenę 91,63 pkt, a wśród nich „20” za typ i ruch.


Calateon

Mamy zwycięzców! – (Sobota 20.08)

W sobotnich zmaganiach na pierwszy ogień poszły klacze 7 – letnie i starsze. Najlepszą spośród 12 pań okazała się śliczna z pyszczkiem jak smoczek klacz Felicia RLC (Shael Dream Desert - Camelia K/Donatello K). Przedstawicielka Ajman Stud zasłużenie zgarnęła cały rząd „20" za głowę z szyją oraz wysokie noty za typ: jedną „20” i trzy razy 19,5. Całość złożyła się na wysoką sumę 92,25 pkt. Drugie miejsce wywalczyła należąca do p. Sylwii Napióry (Silvatica Black Arabians) gniada Marjjana VA (Marwan AL Shaqab - MI Khismit/Khemosabi) z notą 91,25 pkt. Do zaszczytnej trójki dołączyła białecka Euspiria (Gazal Al SHaqab – Euskara/Ararat), która pochwalić się mogła aż trzema „20” za ruch! Łącznie zdobyła 91,13 pkt. Taką samą ocenę przyznali sędziowie klaczy Warma (QR Marc – Waresa/Empres) hod. Falborek Arabians, wł.  Krzysztof Gozdzialski. Warma przegrała z Euspirią notami za typ.


Felicia RLC

Kolejni na ringu pojawili się panowie. Wśród sześciu zawodników ogierów 4 - 6 - letnich prym wiódł Psyche Keret (Khidar - Psyche Victoria/Ekstern) hod./wł. S.K. Chrcynno – Pałac. Zwycięstwo w klasie zapewniły mu 91,75 pkt. Drugi był Feuer Jade (Ajman Moniscione - Neva Bint Volga/Pamour) z notą 91, 38, a trzeci michałowski Złoty Medal (QR Marc - Zlota Orda/Pesal) (90,38 pkt)


Pscyhe Keret

Prawdziwe show zgotowały nam ogiery 7 - letnie i starsze. Na ringu skumulowała się kwintesencja piękna konia arabskiego. Ogiery prezentowały naprawdę wysoki poziom. Jednak królem mógł zostać tylko jeden i tym samym korona powędrowała do bajecznego Aja Angelo (Wh Justice - Aja Aaisha / Ruger AMW) hod. Al Baydaa Stud wł. Aja Arabians. Sędziowie przyznali mu 92,13 pkt w tym wysokie noty za typ ( jedna „20” i 3 x 19,5). Trzeba przyznać, że ogier ma coś „anielskiego” w sobie co nie pozwala oderwać od niego wzroku. Drugie miejsce wywalczył Muranas Jassehr (Major - Jana El Bri/ CH El Brillo) hod./wł. Murana Stud, który zdobył 91,25 pkt. Trzecie miejsce powędrowało do michałowskiego Kabsztada (Poganin – Kwestura/ Monoramm) (91,00 pkt). Na czwartym i piątym miejscu znaleźli się także: Girlan – Bey (Pesal – Gracja-Bis/ Monorgamm) oraz Emarc (QR Marc – Eksterna/ Ekstern).

Wyniki finału nie były zaskoczeniem. W czempionacie klaczy rocznych podium dzieliły: Aj Nurai (złoto), Poganinka (srebro) i Manaret Babel (brąz).


Poganinka

Czempionem ogierów rocznych został jednogłośnie Cyclone OS. Srebrny medal powędrował do El Shaad, a brązowy do Elidusa. Czempionką klaczy młodszych została Aj Sawari, która poszczycić się może dodatkowo tytułem najlepszego konia pokazu! Tytuł wiceczempionki zdobyła Malikat Al Moluk, a brąz przyznano Wasalii.


Wieża Mocy

W czempionacie ogierów młodszych doczekaliśmy się pierwszego (i ostatniego) złota dla ogiera polskiej hodowli, które zgarnął Fuerte. Drugi na podium był Shiraz de Lafon, a trzeci Calateon. Z tytułem czempionki Nowe Wrońska opuściła także Felicia RLC. Srebrny medal przypadł Inspired Najla, a brąz wspaniałej Wieży Mocy.

W czempionacie ogierów starszych sędziowie byli zgodni i postawili  na Aja Angelo. Drugie miejsce i srebro zdobył Muranas Jassehr. Do zaszczytnego grona dołączył z brązem Psyche Keret.


Fuerte


Cyclone OS

Doskonale pamiętamy pierwszą edycję Festiwalu organizowanego w Nowych Wrońskach, który był debiutem na najwyższym poziomie. Za nami już trzecia edycja, którą wspominać będziemy równie pozytywnie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby pokaz spełniał oczekiwania uczestników i publiczności.  Nie bez echa pozostają wszelkie uwagi i sugestie zamieszczane na ankietach wypełnianych podczas pokazu.  Wysoki poziom zgłaszanych koni powoduje, że Al Khalediah European Arabian Horse Festival to jeden z tych pokazów, na których po prostu trzeba być! 

Jolanta Gębkakontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،