Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

NIE MA TEGO ZŁEGO…, ALE CZY NA PEWNO? PUCHAR NARODÓW W AACHEN 2016
El Larinera podczas Al Khalediah European Arabian Horse Festival w Nowych Wrońskach 2015

Puchar Narodów rozgrywany w Aachen jest jednym z ważniejszych pokazów w roku. Wydarzenie to zapisane jest z pewnością tłustym drukiem w kalendarzu każdego hodowcy koni arabskich i ich miłośników. Aachen tak jak Paryż to miejsca, w których trzeba po prostu być!

Konie arabskie polskiej hodowli co roku udowadniały, że stanowią elitę koni arabskich na świecie. Mimo niepewnej aury, która w ostatnich miesiącach rozpościera się nad polskimi stadninami państwowymi, z nadzieją na kolejne sukcesy zwracaliśmy swoje oczy w stronę Albert-Vahle-Halle, gdzie rozgrywano pokaz. I chociaż w klasach polscy reprezentanci walczyli dzielnie, to w czempionatach nie było dla nich miejsca. Rola lidera przypadła Zjednoczonym Emiratom Arabskim, którzy odebrali Puchar Narodów, natomiast Puchar Hodowców powędrował do Belgii.

Michałowska Pustynia Kahila druga w klasie

W klasie A ogierków rocznych zabrakło polskich akcentów. Klasę wygrał gniady Pharaoh HBV (Psyche HBV – RFI Sophie Al Maktub/RFI Maktub) wł. Al Baydaa Stud, hod. Haras Boa Vista. Zwycięstwo zagwarantowała mu nota 92,08 pkt. Ogierek w czempionacie był drugi na podium i tym samym zdobył srebro. Na drugim miejscu w klasie znalazł się wyhodowany w niemieckiej stadninie Sax Arabians ogierek Lamandro (EKS Alihandro – Lamana/Laman HVP). W klasie B trzymaliśmy kciuki za ogierka El Shaad (FA El Shawan – El Estrada/Justify), hod./wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, który z notą 91,74 pkt znalazł się na trzeciej pozycji, co zagwarantowało mu wejście do finału. W finale jednak miejsce na podium musiał oddać innym.

Tytuł czempiona bezapelacyjnie zgarnął zwycięzca klasy, ogierek D Seraj (FA El Rasheem – Ladi Veronika/Versace) hod./wł. Dubai Arabian Horse Stud. Ogierek chwytał za oko, co miało przełożenie w ocenach: 3 x 20 za typ oraz 4 x 20 za głowę i trzeba przyznać, że noty te były zasłużone. Brąz w czempionacie przyznano gniademu Imhotep Rach (Isis Rach - Rhr Marcedes).

Klasę A klaczy dwuletnich stanowiło 8 zawodniczek, w tym aż 4 klacze pochodziły z Polski.
I niestety to cztery ostatnie miejsca przypadły naszym reprezentantkom. Jedynie janowska Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira/Ekstern) z piątego miejsca z notą 91,25 pkt weszła do finału. Michałowska Foggita (El Omari – Foggia/ Gazal Al. Shaqab) znalazła się na szóstym miejscu, na siódmym Madre Sierra (Shanghai EA - Missouri) hod./wł. StanRed Arabians, a na ósmej wspaniała, falborecka Wasalia (EKS Alihandro – Wasa/Wh Justice).

Klasę zwyciężyła M.M. Niyama (WH Justice – Nautis El Perseus/Perseus El Jamal) hod./wł. Mario Matt Arabians z notą 92,71 pkt. W klasie B zarówno michałowska El Larinera (Empire - El Emeera/ Ekstern) jak i janowska Prunella (Abyad AA – Pradera/ Hlayyil Ramadan) nie przebiły się wśród swoich rywalek i tak znalazły się kolejno na szóstej i ósmej pozycji. Zwyciężyła Malikat Al Moluk (Mameluk – Asalat Al Hala/Al Bilal), hod. Halawa Khader wł. Al Khashab Stud. Klacz w czempionacie była mocną zawodniczką i tak opuściła Aachen ze srebrnym medalem i tytułem wiceczempionki.


Foggita, XXV Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce 

Klasa ogierów 2 – letnich należała do ogiera Luigi  (Kanz Albidayer – Lolita/Om El Bahreyn), który tym samym powtórzył zeszłoroczny sukces.  Sędziowie wysoko ocenili go za typ i głowę, gdzie oprócz licznych not 19,5 pkt uzyskał także po jednej  dwudziestce w każdej z tych kategorii. Ogier obronił się w czempionacie i wgryzł się na drugie miejsce, zdobywając srebro. Złoto natomiast powędrowało do zwycięzcy klasy ogierów 3 – letnich, ogiera Gallardo J (Emerald J – Gomera J/Ekstern), hod. Jadem Arabians wł. Ajman Stud. Ogier uzyskał wysoką notę za głowę, na którą złożyły się aż trzy „20”! Po piętach w klasie deptał mu Falah Al Shaqab (Fadi Al Shaqab – Joseph Just Emotion/WH Justice), który w czempionacie dzierżył brąz.

Walczący w klasie ogierów dwuletnich falborecki Sokrates (EKS Alihandro – Sotika/ WH Justice) znalazł się na szóstym miejscu. Wśród ogierów trzyletnich dwóch naszych reprentantów: Calateon (Vitorio TO - Calatea) hod./wł. Mark Arabians i Cetulion (Kahil Al Shaqab - Cetula) hod./wł. Waldemara Bąka uplasowali się kolejno na 5. i 8. miejscu.


Adelita, XXV Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w Białce 

W końcu w klasie klaczy 3 – letnich rozbrzmiała pozytywna nuta. Na ringu pojawiła się cudowna, michałowska Pustynia Kahila (Kahil Al Shaqab – Pustynna Malwa/Ekstern), która z notą 92,5 pkt, znalazła się na drugim miejscu i pokonała mocną przeciwniczkę, klacz AJ Sawari (Marwan Al Shaqab – Siberia SA/Nuzyr HCF) hod./wł. Ajman Stud. Klacze musiały ustąpić reprezentantce Dubaju Elle Flamenca (Ajman Moniscione – Allamara MA/Marwan Al Shaqab), która zgarnęła aż 5 x 20 za głowę oraz bardzo wysokie oceny za typ: 4 x 19,5 oraz 2 x 20. Klacz swoją świetną formę potwierdziła w finale, który zakończyła z tytułem czempionki!  Niestety my musieliśmy się objeść jedynie smakiem bowiem Pustynia Kahila pozostała poza podium.

Słońce zza chmur?, ale tylko na chwilę

Sobotnia rywalizacja klaczy rocznych niestety nie zmieniła złej passy polskich koni. W klasie A klaczek rocznych liczącej aż 11 koni janowska Atakama (Empire - Atma) znalazła się dopiero na 10 miejscu. Zwyciężyła z bardzo wysokimi notami za typ i głowę klacz HDM Maria Apal (RFI Farid – WW Imania Apal/Psytadel), hod. Haras del Mar wł. Ajman Stud. Sędziowie nie oszczędzali w dwudziestkach i tak przyznano klaczy 5 x 20 za głowę i 2 x 20 za typ. W finale HDM Maria Apal  obroniła srebrny medal. W równie licznej klasie B janowska Pamina (Pogrom – Pianissima/ Gazal Al Shaqab ) niestety nie zachwyciła sędziów i z notą 90,83 znalazła się dopiero na siódmej pozycji. Zwyciężyła D Ajayeb (RFI Farid – Ladi Veronika/Versace) hod./wł. Dubai Arabian Horse Stud, która pochwalić się mogła trzema „20” za typ oraz czterema za głowę.

Pozytywne emocje wkroczyły na ring wraz z klaczami 4 – 6 letnimi. Zarówno w klasie A jak i w klasie B całkiem nieźle poradziły sobie polskie reprezentantki. Michałowska Emandorissa (Abha Qatar – Emanda/Ecaho) oraz wychowanka stadniny Falborek Arabians klacz Wersa (Ekstern – Wasa/WH Justice) weszły do finału kolejno z piątego i czwartego miejsca. Podobna sytuacja była w klasie B, gdzie falborecka Esima (Altis – Emanta/Ecaho) znalazła się na czwartym miejscu, a michałowska Wieża Mocy (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern) na piątym. Klacze weszły do finału, ale na tym się skończyło.

W klasie A zwyciężyła Donna Molta Bella SRA (DA Valentino – RD Fabreanna/Falcon BHF). Klacz, obok której nie można przejść obojętnie. Zdobyła 93,4 pkt, na co złożyły się aż cztery „20” za typ i tyle samo za głowę. Wysokie noty miały odzwierciedlenie w finale – klacz obroniła srebrny medal!

W klasie B na pierwszym miejscu triumfowała Majeedah CF (WH Justice – Maharani CF/Psytadel), natomiast na drugim Ghazalah Alaalya (Monticeto LN – JMF Jezell/Gazal Al Shaqab), której sędziowie przyznali trzy „20” za typ i tyle samo za głowę. Klacz w finale wywalczyła brąz.

Dobre bo polskie – Michałowskie klacze zachwycają ruchem!

W uwielbianych przez wielu klasach klaczy starszych to klacze polskich hodowli udowodniły, że należą do światowej czołówki najlepszych koni. W klasie klaczy 7 – 10 letnich świetnie zaprezentowała się wyhodowana w Michałowie, a repezentująca Kuwejt siwa Latona (El Nabila B – Laranda/Ekstern). Klacz szczególnie przypadła sędziom do gustu bowiem posypało się aż jedenaście „20”, czyli trzy za typ, po dwie za głowę i za szyję oraz cztery za ruch! Oceny te przyczyniły się do bardzo wysokiej noty końcowej – 94,03 pkt i pierwszego miejsca w klasie! Kolejna klacz wyhodowana także w Michałowie zachwycała ponownie ruchem. Mowa tu o występującej w barwach Szwecji Wieży Marc’a (QR Marc – Wieża Marzeń/Ekstern), która zgarnęła aż pięć „20” za ruch, łącznie 92,64 pkt co zagwarantowało jej piąte miejsce. W tej klasie walczyła także wyhodowana i należąca do SK Michałów siwa Parmana (Al Maraam - Palmira), która z notą 91,81 zajęła siódme miejsce.


Emandorissa, Janów Podlaski 2014 

Na dziewiątym miejscu uplasowała się Paema (Ekstern – Pasyma/ Piaff) hod./wł. Lecha Błaszczyka, a na dziesiątym wyhodowana w Janowie, a należąca do El Jahara Arabians (Dania) klacz Alta (Poganin – Alantina/ Emigrant). Wśród klaczy 11 – letnich i starszych aż trzy klacze w polskich barwach weszły do pierwszej piątki. Michałowska Emmona (Monogramm – Emilda/Pamir) obroniła trzecie miejsce z bardzo wysokimi notami za ruch: 2 x 20 i 4 x 19,5 oraz za typ:1 x 20, 1 x 19 oraz 4 x 19,5. Oceny złożyły się na wysoką końcową notę 93,47 pkt.

Jej stajenna koleżanka klacz Palanga (Ekstern – Panika/Eukaliptus) znalazła się oczko niżej bo na czwartej pozycji z notą 92,92 pkt, ale za to z całym rzędem „20” za ruch! Z kolei na piątym miejscu uplasowała się wyhodowana w USA, a należąca do Silvatica Arabians klacz Marjjana VA (Marwan Al Shaqab – MI Khismit/Khemosabi), która zebrała 91,32 pkt. Polskie klacze zostały w tyle za sprawą niezwykłej Tehama Ballaliny (Tehama Na Sidaqa – JJ Shai Majestic Dream/Laddinn) reprezentującej Zjednoczone Emiraty Arabskie. Klacz bez wątpienia chwyta za serce i to nie tylko widzów, ale też i sędziów, którzy przyznali jej 94,24 pkt. (4x20 za typ, 5x20 za głowę, 1x20 za szyję). W finale złoto musiało trafić właśnie do niej.

EKS Alihandro kradnie show

W klasie ogierów 4 – 6 letnich walczyło tylko trzech zawodników, ale to jeden z nich skradł całe show. Z najwyższą notą pokazu – 95,00 pkt na pierwszym miejscu triumfował  EKS Alihandro (Marwan Al Shaqab – OFW Psylhouette/Padrons Psyche), hod. Elkasun Arabians wł. Athbah Stud. Niezwykle charyzmatyczny ogier potrafi swoim zachowaniem przykuć uwagę i dodać sobie urody. Sędziowie byli zgodni przyznając mu cały rząd „20” za typ, cztery „20” za głowę, trzy „20” za ruch i jedną za szyję. W niedzielnych czempionatach „postawił kropkę nad i” zdobywając tytuł czempiona!

Klasa ogierów 7 – 10 letnich należała do znanego chyba już wszystkim ogiera Shanghai EA (WH Justice – Salymah EA/Khidar) hod. Equus Arabians, wł. Ajman Stud. Charakterystycznego, egzotycznego ogiera nie można pomylić z żadnym innym. Zwycięstwo zapewniły mu 93,96 pkt, na które złożyło się pięć „20” za typ i tyle samo za głowę. W finale na podium stanął tuż za EKS Alihandro, zdobywając srebrny medal. Do medalistów dołączył czempion z tegorocznego pokazu w Nowych Wrońskach ogier Aja Angelo (WH Justice – Aja Aishaa/Ruger AMW), który opuścił Aachen z brązem.

W tej klasie walczył także janowski Albano (Enzo – Alena/Emigrant), który uplasował się dopiero na piątej pozycji, ale za to zgarnął aż pięć dwudziestek za ruch!

Niemałą niespodzianką była dla nas klasa ogierów 11 – letnich i starszych, a to za sprawą janowskiego Poganina  (Laheeb – Pohulanka/Pepton), który zachwycał ruchem i tym samym zebrał od sędziów pięć „20”. Łączna nota Poganina to 92,99 pkt. Niestety mimo dużych nadziei janowski wychowanek pozostał bez medalu.

Bez medalu wróciła cała polska ekipa. Rok temu nikt nawet nie wyobrażał sobie takiej sytuacji, kiedy to po zakończonych czempionatach w głowie rozbrzmiewał jeszcze Mazurek Dąbrowskiego. ”Pałeczka” lidera przekazana została dalej. I chociaż porażka często bywa budująca, to tym razem pozostaje niesmak nierównej walki. Walki, w której same konie nie są w stanie się obronić.

Jolanta Gębka 

 

 kontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،