Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO KRAKOWA? I KRAKOWSKI FESTYN KONI ARABSKICH 


Atria

Za nami niezwykle słoneczny, a nawet wręcz upalny weekend (09.09 – 11.09) spędzony na Krakowskim Torze Wyścigów Konnych w Buczkowie. Wszystko za sprawą odbywającego się tu I Krakowskiego Festynu Koni Arabskich, na który złożyły się dwa wydarzenia. W piątek i sobotę konie arabskie walczyły o miano najpiękniejszego na ringu pokazowym. Natomiast w niedzielę rywalizacja przeniosła się na tor. Organizatorami imprezy była Pani Anna Stojanowska oraz niedawni dyrektorzy stadnin w Janowie – Pan Marek Trela oraz w Michałowie – Pan Jerzy Białobok.

Nie lada atrakcją było rozegranie trzech nowych klas: źrebiąt, wałachów i prezenterów – amatorów. Wśród sponsorów były min. stadniny: AL Thumama Stud z Kataru,   Halsdon Arabians Pani Shirley Watts, Al Zobair Stud z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Lutetia Arabians z Francji, Suweco Stud z Czech oraz  stadniny z Polski Silvatica Black Arabians oraz M Arabians.  Zaproszenie do sędziowania przyjęli: Christine Jamar-Demeerseeman z Belgii, Claudia Darius z Niemiec, Gianmarco Aragno z Włoch oraz Jaroslav Lacina z Czech. Pokaz w tym roku nie posiadał afiliacji ECAHO, ale został rozegrany zgodnie z zasadami ECAHO. Uśmiechnięta publiczność , sprawna organizacja, przesympatyczni gospodarze toru i najważniejsze – piękne konie arabskie to wszystko sprawia, że debiutujący pokaz możemy zaliczyć do udanych! Przyjrzyjmy się więc temu co działo się na ringu.

Krakowiaczek jeden miał koników…90?!

Blisko 90 koni zostało zgłoszonych do pokazu z kraju i zagranicy. Frekwencja bardzo wysoka tym bardziej, że konie zostały zgłoszone tylko przez prywatnych właścicieli. Zabrakło niestety koni ze stadnin państwowych.

W piątek na ringu w oprócz ogierów w trzech klasach swoich sił próbowały także wałachy (klasa A), oraz amatorzy – prezenterzy (klasa C1 i C2). W klasie I ogierków rocznych pierwszy na podium stanął siwy Psyche Kreon (Echo Adonis – Psyche Kreuza /Ekstern) hod./wł. SK Chrcynno- Pałac, który uzyskał notę 90,50 pkt w tym wysokie noty za ruch 2 x 19,5 i jedna „20”. Drugi był Nil NA (Equator – Nasira/Al Maraam) hod./wł. Alicji Najmowicz.

W klasie 2 - ogierków dwuletnich największą pulę punktów (91,67 w tym „20” za ruch) zgarnął Petrarca (Kahil Al Shaqab– Poezja/ Enzo) hod./wł. PPH Parys Sp. z o.o. Tuż za nim uplasował się Marvel Psyche (Magnum Psyche – Marjjana VA  / Marwan Al Shaqab)  hod. Silvatica Black Arabians, wł. Reza Al Hadadi. W czempionacie ogierów młodszych rozkład sił był taki sam: złoto – Petrarca, srebro – Marvel Psyche i do zaszczytnego grona dołączył zwycięzca klasy 3 – ogierów trzyletnich, ogier Nayef Al Khalediah (WH Justice– Athenaa / Ashhal Al Rayyan) hod. Al Khalediah Stables, wł. Polska AKF Sp. z o.o, który zdobył brązowy medal.

Sobotni poranek należał do maluchów bowiem w klasie B w szranki stanęły źrebaki powyżej 3 miesiąca życia. I tak na największą uwagę zasłużyły gniady ogierek Panteras (Vitorio TO– Perkilla/Al Maraam) hod./wł. Czesława J. Gołaszewskiego oraz klaczka Pema PS (Elmaran– Pegala PS /Gazal Al Shaqab) hod. Przemysława Sawickiego i wł. Marka Rzepki.


Gallileah

Klasę klaczy rocznych wygrała klacz hod. i wł.  Pani Alicji Najmowicz siwa Platyna NA (Shanghai E.A. – Pantera/Ekstern), która uzyskała notę 91,50 pkt. Klacz ta również w czempionacie wspięła się na sam szczyt zdobywając tytuł czempionki klaczy młodszych. Druga w klasie, a trzecia w czempionacie (brąz) była Mirjjana Al Kanz (Kanz Al Bidayer – Marjjana VA/ Marwan Al Shaqab) hod./ wł Silvatica Black Arabians. Natomiast pomiędzy klaczkami z tytułem wiceczempionki stanęła Emla K.A. (QR Marc  – Elerina/ Ekstern) hod. Knocke Arabians i wł. Piotra Podgórnego. Klacz ta w swojej klasie, klaczy 3 – letnich z notą 91,17 była na drugiej pozycji. Miejsca ustąpić musiała klaczy Mirabella Tersk (Banderos– Mariel/Ansambl) hod./wł. Tiersk, która zdobyła 91,33 pkt.


Gioia

W klasie klaczy dwuletnich pierwsze miejsce zagwarantowały 91,33 pkt, a należały one do klaczki Lili PS (Ekstern – Lenka/Piaff) hod. Przemysława Sawickiego, wł. Marka Rzepki. Na drugiej pozycji znalazła się kahilka Piwonia (Kahil Al Shaqab – Palatina/QR Marc) hod./wł.. PPH Parys Sp. z o.o, której sędziowie przyznali 91,00 pkt. Na uwagę zasługuje także siwa Gallileah (Espekt – Grace Bint Pacha / AS Sinans Pacha) hod. Nordlys Araber, wł. Adama Ochmanna, która uzyskała wysokie noty za ruch: aż dwie „20” i jeden raz 19,5!

Na ringu pojawiały się kolejne konie, a publiczność witała je gromkimi brawami. Przyszła pora na to co najlepsze, piękne i dojrzałe, a więc klasy koni 4-6 letnich oraz 7 – letnich i starszych.

Chwytająca za oko, kasztanowata klacz Kalahari (Ajman Moniscione – Kashira/Magnum Psyche) w swojej klasie (klacze 4-6- letnie) postawiła wysoko porzeczkę zdobywając aż pięć „20”  w tym 3 x 20 za typ i 2 x 20 za ruch. Wysokie noty otrzymała także za głowę z szyją 3 x 19,5. Wynik końcowy – 92,67 pkt zagwarantował jej pierwsze miejsce w klasie. Kalahari należy do PPH Parys Sp. z o.o., a hodowcą jest Andrzej Wójtowicz. Druga w klasie z notą 90,83 była klacz Demetra Grottarossa (WH Justice – Messuha/DP Black Smoke) hod. Vincenzo Scattareggia i wł. Magdy Podgórnej.


Lili PS

W klasie klaczy 7-letnich i starszych pięknie zaprezentowała się w ręku Pawła Kozikowskiego siwa klacz Unic All JP (Laddin BA – Sherazade JP/ Naadir) hod. JP Martins Aviacao Ltda i wł. Lutetia Arabians. Uzyskana przez nią nota 92,67 pkt (w tym 2 x 20 za typ) uplasowała ją na pierwszym miejscu w klasie. Natomiast w czempionacie sięgnęła po najwyższy laur – złoto. Srebro powędrowało do Kalahari, a brąz do Paemy (Ekstern – Pasyma / Piaff) hod./wł. Lecha Błaszczyka, która w swojej klasie była druga z notą 91,33 pkt.

Klasa ogierów 4-6 letnich to bezapelacyjne zwycięstwo ogiera Gotico (WH Justice – Ginga/ Galba) hod. wł. M Arabians, z notą 91,33 pkt. Ten dzień należał z pewnością do niego, ponieważ w czempionacie pewnym krokiem poszedł po zwycięstwo i zagwarantował sobie złoto. Drugi w klasie i drugi w czempionacie był Wiron (Kabsztad – Wirka/ Emigrant) hod. Brygidy i Jerzego Chrapkowskich i wł. Janusza Lech. Brązowy medal powędrował do karego Najm Al Khalediah (ZT Maghossny – Nada Al Khalidiah /Abha Ifni) hod./ wł. Polska AKF Sp. z o.o., który w klasie ogierów 7 – letnich i starszych był drugi (89,83 pkt).

Dobrego nigdy za wiele

Krakowski Tor Wyścigów Konnych w Dąbrówce – Buczkowie jest pierwszym prywatnym torem uruchomionym po II Wojnie Światowej. Świetna lokalizacja i zaangażowanie właścicieli sprawia, że można z tym miejscem wiązać duże nadzieje jeśli chodzi o promocję jeździectwa i hodowlę koni arabskich.

W niedzielne popołudnie odbyły się bowiem także 3 gonitwy. W gonitwie dla  4 – letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej IV grupy o Nagrodę Totalizatora Sportowego wygrał Admet (Eton – Ascot/Eldon) pod Roksaną Kułagą. W gonitwie dla 3 – letnich i starszych koni IV grupy triumfował Karim (Belenus – Kahira/ Saphir) oraz Aleksandra Kaleta. W trzeciej gonitwie o Nagrodę Polskiego Klubu Wyścigów Konnych dla 4 – letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy piękne zwycięstwo odniósł Dirhem (Wiek – Drabora/ Borek) dosiadany przez Patrycję Kłóś.


Piwonia

Dodatkowo od niedzieli do poniedziałku prawie 30 osób uczestniczyło w kursie I stopnia ECAHO dla sędziów krajowych. Uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę dzięki wykładom teoretycznym oraz sprawdzić  swoje oko podczas zajęć praktycznych.

Wszystko wskazuje na to, że za rok hodowcy i miłośnicy koni arabskich ponownie będą mogli spotkać się w Buczkowie, na to czekamy… bo dobrego nigdy za wiele.

Poniżej wyniki czempionatów:

Czempionat Klaczy Młodszych:

Złoto - Platyna NA (Shanghai E.A.– Pantera / Ekstern)
hod. wł. Alicja Najmowicz

Srebro - .Emla K.A.  (QR Marc – Elerina / Ekstern)
hod. Knocke Arabians, wł. Piotr Podgórny

Brąz -  Mirjjana Al Kanz (Kanz Al Bidayer – Marjjana VA / Marwan Al Shaqab)
hod.wł.  Silvatica Black Arabians

Czempionat Klaczy Starszych:

Złoto - Unic All JP (Laddin BA – Sherazade JP / Naadir)
hod. JP Martins Aviacao Ltda, wł. Lutetia Arabians

Srebro - Kalahari (Ajman Moniscione – Kashira / Magnum Psyche)
hod. Andrzej Wójtowicz, wł. PPH Parys Sp. z o.o.

Brąz - Paema (Ekstern – Pasyma / Piaff)
hod.wł. Lech Błaszczyk

Czempionat Ogierów Młodszych:

Złoto - Petrarca (Kahil Al Shaqab – Poezja / Enzo)
hod.wł. PPH Parys Sp. z o.o.

Srebro - Marvel Psyche (Magnum Psyche – Marjjana VA / Marwan Al Shaqab)
hod. Silvatica Black Arabians, wł. Reza Al Hadadi

Brąz - Nayef Al Khalediah (WH Justice – Athenaa / Ashhal Al Rayyan)
hod. Al Khalediah Stables, wł. Polska AKF Sp. z o.o.

Czempionat Ogierów Starszych:

Złoto - Gotico (WH Justice– Ginga / Galba)
hod.wł. M Arabians

Srebro - Wiron  (Kabsztad – Wirka / Emigrant)
hod.wł.  Brygida i Jerzy Chrapkowscy, wł. Janusz Lech

Brąz - Najm Al Khalediah (ZT Maghossny – Nada Al Khalidiah / Abha Ifni)
hod.wł. Polska AKF Sp. z o.o.

Czempionat Prezenterów Amatorów:

I miejsce: Nil NA (Equator – Nasira/ Al Maraam)
hod. wł. Alicja Najmowicz
PREZENTER: Barbara Demczuk

II Miejsce: Gatito (Ekstern – Galaktyka / Grafik)
hod. SK Sowiniec, Agnieszka Maślanka
PREZENTER: Bogdan Maślanka

III Miejsce: Zaher Al Khalediah (ZT Maghossny – SW Zaabra / Magnum Psyche)
hod.wł. Polska AKF Sp. z o.o.
PREZENTER: Robert Szwarc

Jolanta Gębkakontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،