Reklamy

PRODUKCJA FILMOWA

UNESCO - DRUGI LIST OTWARTY

UNESCO - PIERWSZY LIST OTWARTY

POŻEGNANIE PIANISSIMY - piano znaczy cicho…

2015 - AL KHALEDIAH EUROPEAN ARABIAN HORSE FESTIVAL

XXXVII POLSKI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI

EMOCJONUJĄCY WARSZAWSKI FESTIWAL KONI ARABSKICH 2015

Z WIELKIM SMUTKIEM ŻEGNAMY PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC - ZAWADZKĄ

2014 - Al Khalediah European Arabian Horse Festival

2014 - Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich

2014 - KRÓLEWSKI DAR Z BAHRAJNU

2013 - Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup - Dzień UAE

2013 - Wielka Warszawska i Wyścig Katarski

GALERIA FOTOGRAFII - MARTA BARANOWSKA

TŁUMACZENIA

PARTNERZY

PARTNERZY TECHNICZNI

Prezes zarządu


więcej...

FOTOGRAFOWIE

Rekomendowani fotografowie
więcej...

WSPIERAJ PIKJ

Jeśli chcesz wspierać nasz Instytut
więcej...

GALERIA RYSUNKU

Rysunki satyryczne Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz
więcej...

FACEBOOK - "ZALAJKUJ" NAS!

Kliknij poniżej "Lubię To!" by móc na swoim facebooku śledzić działania PIKJ!
Budujemy Stajnię - przewodnik Muratora

Wybierz odpowiedni projekt dla siebie.

Murator SC11

więcej...

CZEMPIONAT ŚWIATA W PARYŻU 2015Już po raz 35. na Czempionacie Świata w Paryżu zagościła międzynarodowa śmietanka koni arabskich. Czempionat Świata odbył się w dniach 27 – 29 listopada w ramach Salon du Cheval. Najlepsi z najlepszych stanęli ze sobą oko w oko, aby zmierzyć się w ostatecznym starciu o najwyższe tytuły.

Nie zabrakło prawdziwych wzruszeń, ale i straconych nadziei. Gromkich braw i zaskakujących decyzji sędziów.

Jak co roku z niecierpliwością oczekiwano na wejście smoka, czyli na konia, który porwie publiczność. Nie mogło więc być i tym razem inaczej. Michałowski Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern) zawładnął sceną i wzbudził nasz apetyt na zwycięstwo. Jednak na najwyższym podium nie było dla niego miejsca.  Al Jazeera i Pustynia Kahila pozostały tym razem w cieniu złotego Moriona i świetnie ruszającego się Equatora.

Zacznijmy od pań

Piątkową rywalizację rozpoczęły klaczki roczne. W klasie A po pierwsze miejsce z 9.30 pkt sięgnęła Rewayah Athbah  (EKS Alihandro – Fedora RG/WH Justice), po drugie Sultanat Al Shaqab (Marwan Al Shaqab – OFW Mishaahl/Mishaah), a na trzecim znalazła się klaczka Mimi NK (Nofal NK – Cinnamon N Spice VLA/First Cyte). Polska reprezentantka, janowska klacz Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira/Ekstern) wywalczyła czwarte miejsce zdobywając 92.00 pkt.

W grupie B walczyły trzy stajenne koleżanki z Janowa:  Bambina (Kahil Al Shaqab – Bellisa/Poganin), Petula (Kahil Al Shaqab – Pinga/Gazal Al Shaqab) i Prunella (Abyad AA – Pradera/Hlayyil Ramadan). Bambina zdobyła piąte miejsce (91.80 pkt) i jako jedyna z trójki dostała się do finału. Prunella i Petula znalazły się kolejno na szóstym i siódmym miejscu. Zwycięstwo w tej grupie należało do Jayda Al Rabi (Majd Al Rabi – Shatha Al Rabi/Marwan Al Shaqab) z 92.80 pkt, tuż za nią stanęły na drugim miejscu klacz D Shireen (Kahil Al Shaqab – Magic Mon Amour/Windsprees Mirage) oraz na trzecim Bohour Al Shaqab (Kahil Al Shaqab – Wind Kamelia/WH Justice).

W finale klaczy rocznych nie było zaskoczenia. Złoto przyznane zostało klaczy Rewayah Athbah  z Athbah Stud, srebro Sultanat Al Shaqab , a brąz Mozn Al Bidayer (S.M.A. Magic One – Mattaharii/Magnum Chall HVP), która w klasie B zajmowała czwarte miejsce.

Wśród klaczy młodszych w grupie A walczyła janowska Al  Jazeera  (Kahil Al Shaqab – Alhasa/Ganges) i michałowska Pustynia Kahila (Kahil Al Shaqab - Pustynna Malwa/Ekstern). Wychowanka Michałowa zdobyła czwarte miejsce i dostała się do finału. Natomiast Al Jazeera uplasowała się dopiero na szóstej pozycji.
Pierwsze miejsce powędrowało do  Bint Hazy Al Khalediah (El Palacio VO – Hazy Al Khalediah/F Shamaal) z 93.10 pkt, drugie do Om El Aisha Aljassimya (WH Justice – Om El Aliha/Om Al Azeem), a trzecie przypadło klaczy  Elle Flamenca (Ajman Moniscione – Allamara MA).

Finał klaczy młodszych na pewno na długo pozostanie w pamięci hodowcom i właścicielom klaczy D Shahla (Marajj – FT Shaella/ Shael Dream Desert), która wyjechała z Paryża ze złotem. Na podium ze srebrnym medalem towarzyszyła jej  Bint Hazy Al Khalediah, a z brązem Omel Aisha Aljassimya (WH Justice – OM EL Aliha/ OM EL AL Azeem) z Al Jassimya Farm.

Klacze starsze

W końcu przyszła pora na klacze starsze. W klasie A dopingowaliśmy naszym reprezentantkom: michałowskiej Wieży Mocy (QR Marc - Wieża Marzeń/Ekstern), która wywalczyła trzecie miejsce (92.30), janowskim klaczom Potentilli (Ekstern – Panonia /Eukaliptus) z 92.20 pkt na czwartym miejscu i Euzonie (Om El Bellissimo – Euzetia /Etogram), która zdobywając 91.40 pkt i szóste miejsce dostała się wraz z Wieżą Mocy i Euzoną do finału. Michałowska Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/Monogramm) i Wabia (Al Lahab – Wasa/WH Justice) z Falborek Arabians pp. Goździalskich, które także walczyły w tej grupie znalazły się dopiero na dziewiątym i dziesiątym miejscu. Zwyciężyła Orfa D’Arab KA (QR Marc – OSO Axotica/Monogramm) zdobywając 93.20 pkt, na drugim miejscu pojawiła się Klassical Dream MI (Klass – Mustang's Magnum/Magnum Forty Four).   

W grupie B polskim akcentem była michałowska Wilda (Gazal Al Shaqab – Wilga/ Ekstern). Klacz obroniła się czwartym miejscem, dzięki czemu weszła do finału.  W grupie tej natomiast bezsprzecznie triumfowała Salwa Al Zobair (Marajj – Esklawa/Eukaliptus), która zgarnęła aż dziesięć „20”, w tym cały szereg za typ co przełożyło się na notę 94.4 pkt. Potwierdzeniem wysokiej formy klaczy było złoto w finale.  Druga pozycja należała do klaczy Abha Qalams (Alfabia Damascus – Abha Mudira/Marwan Al Shaqab), a na trzeciej znalazła się  FM Gloriaa (WH Justice – Psity of Angels/Psytadel). Klacze te w finale stanęły obok Salwy Al Zobair kolejno ze srebrnym i brązowym medalem.

Wejście smoków – Morion i Equator

W sobotnich rywalizacjach w szranki stanęły ogiery. Reprezentacja ogierków rocznych nie była zbyt liczna i niestety zabrakło polskich koni. W grupie A walczyło pięć koni, a w grupie B tylko cztery. W grupie A pierwsze miejsce powędrowało do ogiera AJ Azzam (AJ Mardan – Ysadora/Marwan Al Shaqab), który uzyskał 93.83 pkt. Tuż za nim pojawił się Luigi (Kanz Albidayer – Lolita/Om El Bahreyn). Z kolei w grupie B zwyciężył Alexxanderr (Excalibur EA – AR Most Irresistible/ML Mostly Padron) zdobywając 93.50 pkt, natomiast druga pozycja przypadła ogierkowi Jalalem Aljassimya (WH Justice – Annaiss) z 92.67 pkt.

Aj Azzam już od samego początku prężnie zbliżał się do finału, aby tam ostatecznie sięgnąć po złoto. W tyle zostawił zwycięzcę z grupy B, ogiera Alexxanderr, który opuścił Paryż ze srebrem oraz ogiera Luigi, brązowego medalistę.

W końcu wkroczyły długo oczekiwane ogierki młodsze, a wśród nich prawdziwa gwiazda – michałowski Morion (Kahil Al Shaqab – Mesalina/Ekstern) dzierżawiony przez Al Thumama Stud z Kataru. Morion zdobywając 93.17 pkt  wspiął się na najwyższe podium w klasie i w finale, zostawiając tym samym za sobą ogiera Gallardo J (Emerald J – Gomera/Ekstern) oraz EKS Amir (EKS Alihandro – EKS Lady Dauphine/Patrician B). W grupie B prym wiódł Equiborn KA (QR Marc – Espadrilla/Monogramm) z 93.00 pkt. Tuż za nim stał EKS Mansour (EKS Alihandro – EKS Phateena/ WN Star of Antigua), a na trzecim miejscu ogier Cadance PA (Cavalli – Donatella/Versace). Zwycięzca grupy B w finale triumfował ze srebrnym medalem, a brąz zdobył Gallardo J.

W klasie ogierów starszych bez wątpienia sceną zawładnął Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern), a „20” sypały się z każdej strony! Po pięć „20” przyznano za typ i za ruch, łącznie aż 13 x „20”. Michałowski wychowanek zaprezentował się znakomicie, a zgarniając pulę 94.92 pkt został rekordzistą pokazu! W tyle zostawił ogiera Hariry Al Shaqab (Marwan Al Shaqab – White Silkk/Dakar El Jamaal) (93.92 pkt) i ogiera E.S. Harir (AJ Dinar – TF Magnums Magic/Magnum Psyche) (93.83 pkt), którzy kolejno zajęli drugie i trzecie miejsce. Grupa B to zwycięstwo ogiera Mountassar Al Zobair (Khidar – Falha Al Shaqab/Gazal Al Shaqab), który zdobył 93.33 pkt.  Na drugim miejscu uplasował się Aja Justified (WH Justice – Aja Beneja/FS Bengali), a na trzecim Adham Saqr (Imperial Madori – Ameera Saqr/Shaheen).

Po emocjonującej sobocie i wspaniałym występie Equatora czekaliśmy na więcej, ale musieliśmy obejść się tylko smakiem. Niedzielny finał ogierów starszych chociaż i tak zakończony dużym sukcesem pozostawia pewien niedosyt. Equator mimo widocznego dużego  grona swoich fanów, musiał stanąć w cieniu ogiera Hariry Al Shaqab, który został złotym medalistą. Michałowski wychowanek zdobył srebrny medal oraz tytuł najlepiej ruszającego się ogiera pokazu. Brąz przyznano ogierowi E.S. Harir.

Do wspaniałych wspomnień z tegorocznego Paryża na pewno należeć będzie występ janowskiej Pingi (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor) z Pawłem Kozikowskim, która uhonorowana została tytułem Platynowej Czempionki Świata. Pinga dzierżawiona jest obecnie przez Al Jawza Stud. Nagrody specjalne dla najlepszego hodowcy przyznane zostały także  SK Michałów.

Czempionat Świata w Paryżu to pokaz sił w starciu prawdziwych końskich tytanów, gdzie szala zwycięstwa potrafi przechylić się w zaskakujący sposób. Bez wątpienie na tegorocznym Czempionacie to panowie skradli całe show. Klacze mimo włożonego wysiłku tym razem nie błyszczały w blasku fleszy.  

Jolanta Gębka

 kontakt z nami
Aby się z nami skontaktować kliknij: KONTAKT

PIKJ ©2010
Nota prawna

Project: www.futurition.com

Kuwait, UAE, Qatar, Saudi, Oman, Jordan, USA, France, UK, United Kingdom, Italy, الكويت ، الإمارات العربية المتحدة ، قطر ، السعودية ، عمان ، الأردن ،